DeFi je okrajšava za decentralizirane finance – krovni izraz za finančne storitve peer-to-peer na javnih verigah blokov, predvsem omrežja Ethereum.
DeFi (ali »decentralizirane finance«) je krovni izraz za finančne storitve na javnih verigah blokov, predvsem Ethereum blockchainu. Z DeFi lahko naredite večino stvari, ki jih podpirajo tudi banke – zaslužite obresti, si izposojate, posojate, kupujete zavarovanje, trgujete z izvedenimi finančnimi instrumenti, trgujete s sredstvi in drugo. DeFi je v primerjavi z bankami hitrejši in ne zahteva papirologije ali tretje osebe. Kot pri kriptovalutih na splošno je tudi DeFi globalen, enakopraven (kar pomeni transakcijo neposredno med dvema osebama, ne pa preusmerjen prek centraliziranega sistema).
Zakaj je DeFi pomemben?
DeFi prevzame osnovno premiso Bitcoina – digitalni denar – in ga razširi ter ustvari celotno digitalno alternativo Wall Streetu, vendar brez vseh s tem povezanih stroškov (pomislite na pisarniške stolpe, trgovske prostore, plače bankirjev). To ima potencial za ustvarjanje bolj odprtih, brezplačnih in pravičnih finančnih trgov, ki so dostopni vsakomur z internetno povezavo.
Kakšne so prednosti?
-
Odprto : Ni vam treba za kaj zaprositi ali »odpreti« računa. Dostop dobite le z ustvarjanjem denarnice.
-
Psevdonim : Ni vam potrebno navesti svojega imena, e-poštnega naslova ali kakršnih koli osebnih podatkov.
-
Prilagodljivo : Svoja sredstva lahko kadar koli premaknete kamor koli, ne da bi zahtevali dovoljenje, čakali na dolge prenose in plačali drage pristojbine.
-
Hitro : obrestne mere in nagrade se pogosto posodabljajo hitro (vsakih 15 sekund) in so lahko bistveno višje od tradicionalnih na Wall Streetu.
- Pregledno : vsi vpleteni lahko vidijo celoten sklop transakcij (zasebne družbe le redko zagotavljajo takšno preglednost)
Kako deluje?
Uporabniki običajno sodelujejo v DeFi prek programske opreme, imenovane dapps (»decentralizirane aplikacije«), od katerih večina trenutno deluje na blokovni verigi Ethereum. Za razliko od običajne banke, v svetu DeFI ni vloge, ki bi jo bilo treba izpolniti, prav tako ni potrebno odpreti računa.
Tukaj je nekaj načinov, kako ljudje danes poslujejo z DeFi:
-
Posojanje : posodite svojo kripto in zaslužite obresti in nagrade vsako minuto – ne enkrat na mesec.
-
Pridobitev posojila : Takoj pridobite posojilo brez izpolnjevanja papirologije, vključno z izjemno kratkoročnimi »hitrimi posojili«, ki jih tradicionalne finančne institucije ne ponujajo.
-
Trgovanje : Izvedite medsebojno trgovanje z določenimi kripto sredstvi – kot da bi lahko kupovali in prodajali delnice brez kakršnega koli posredništva.
-
Varčevanje za prihodnost : vložite nekaj svojih kripto valut na varčevalni račun in zaslužite boljše obrestne mere, kot jih običajno dobite pri banki.
-
Nakup izvedenih finančnih instrumentov : naredite dolge ali kratke stave na določena sredstva. Pomislite na to kot na kripto različico delniških opcij ali terminskih pogodb.
Kakšne so slabosti?
-
Nihanje transakcijskih stopenj v blockchainu Ethereum pomeni, da lahko aktivno trgovanje postane drago.
-
Glede na to, katere aplikacije uporabljate in kako jih uporabljate, lahko vaša naložba doživi veliko nestanovitnost – to je navsezadnje nova tehnologija.
-
Za davčne namene morate voditi lastne evidence. Predpisi se lahko razlikujejo od regije do regije.
0 Comments